Wahania nastrojów u nastolatków – czy warto zgłosić się do psychologa?

Z wahaniami nastrojów zmaga się wielu nastolatków. Niektóre zachowania w tym wieku są zupełnie normalne, a inne zwiastują poważne problemy psychiczne. Kiedy wystarczy porozmawiać z pociechą, a kiedy niezbędne będzie wsparcie psychologa dziecięcego?
Zmiana nastroju czy depresja?
Okres nastoletni pełen jest radości i sukcesów, a także niepowodzeń i trudności. Rodzice mogą więc przypuszczać, że wahania nastroju nie są spowodowane depresją. I najczęściej mają rację, jeżeli pociechy mogą podnieść się po chwilach przygnębienia, aby móc ponownie cieszyć się z udanych relacji społecznych. Z drugiej strony depresja bywa ignorowana i czasem nie daje jasnych objawów.
Niekiedy depresja u nastolatków pojawia się już około 13. roku życia. Natomiast jej szczyt przypada na okres pomiędzy 16. a 20. rokiem życia. Do niepokojących symptomów zaliczyć można nagłe zmiany nastroju, którym towarzyszą inne wymienione w niniejszym artykule problemy. Wówczas wizyta u psychologa dziecięcego będzie konieczna. Tylko doświadczony ekspert może postawić właściwą diagnozę.
Problemy ze snem
O depresji mogą świadczyć problemy ze zbyt dużą ilością snu lub znaczną zmianą jego rytmu. Nastolatkowie z zaburzeniami psychicznymi mogą nawet całymi dniami przesiadywać w łóżku, a także sypiać o nieregularnych porach. Może to być związane z niechęcią do nawiązywania i utrzymywania relacji społecznych oraz ze znacznym spadkiem nastroju.
Stosowanie używek
Nastolatkowie mogą korzystać z niebezpiecznych używek w celu poprawy nastroju i złagodzenia stanów depresyjnych. Jednak skutki tych praktyk bywają odwrotne do zamierzonych i pogłębiają problemy. Niestety młodzież nie zawsze ma świadomość dalszych konsekwencji, licząc na chwilową ulgę.
Agresywna zachowania
Zmianom nastroju często towarzyszą agresywne zachowania. W ten sposób nastolatkowie starają się pozbyć napięcia nerwowego. Warto jednak odróżnić sporadyczne wybuchy złości od stanów depresyjnych. Jeżeli pociecha ma świadomość negatywnej reakcji i jest w stanie łatwo odzyskać spokój, być może wsparcie psychologa dziecięcego nie jest wymagane.
Natomiast częsta agresja może zwiastować zarówno depresję, jak i wiele innych zaburzeń psychicznych, którym powinien przyjrzeć się specjalista. Należy pamiętać, że dzisiejsza medycyna jest bardzo skuteczna, a szybka pomoc będzie na wagę złota.
Zmiany nastroju a objawy fizyczne
Przy zmianach nastroju, stanach depresyjnych czy nerwicach często pojawiają się symptomy fizyczne. Nastolatkowie mogą zmagać się nawracającymi bólami brzucha i głowy, czy kołataniem serca o trudnych do ustalenia przyczynach. Wówczas należy koniecznie odwiedzić eksperta, który zaproponuje efektywną terapię.
To nie musi być depresja
Nie tylko depresja wymaga specjalistycznego podejścia i wizyty u psychologa. Dziś wielu nastolatków walczy ze stanami lękowymi, atakami paniki, a także uzależnieniami. Jedynym skutecznym sposobem na zażegnanie problemów będzie szybka reakcja rodziców czy opiekunów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz artykuły opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.