Studzienka podrynnowa – nieduża, ale bardzo ważna

System odwodnień liniowych to, jak sugeruje już sama nazwa, dobrze skonfigurowany system różnych elementów, które razem tworzą sprawnie działający mechanizm. To przede wszystkim wąskie i długie korytka, łączące się ze różnego rodzaju studzienkami (odpływowymi, kanalizacyjnymi i podrynnowymi) i niekiedy także z wycieraczkami do obuwia. Wszystkie te elementy same pozostają nieruchome, ale wewnątrz nic sporo się dzieje, gdy trafi tu choć odrobina wody – bo strumień wpada do podziemnego labiryntu, płynie specjalnie dla niego przygotowaną drogą, żeby wypłynąć tam, gdzie jest już mile widziany. W tym systemie każdy element jest ważny i niezastąpiony.
Studzienka podrynnowa – jaka jest jej rola?
Tutaj nazwa też sugeruje zasadnicze sprawy. Tego rodzaju studzienka zawsze jest montowana w tej części gruntu, na którą wylewa się strumień wody spływający rynną, najczęściej z dachu budynku. To bardzo ważna część całego zadania usuwania deszczówki z okolicy domu. W pewnym sensie do całej akcji przyłącza się już i rynna, która sprowadza wodę z dachu na poziom gruntu – a tu oczywiście trzeba szybko i sprawnie przekierować wszystko pod ziemię, żeby nowa dawka wody nie zalała utwardzonego gruntu i żeby nie pojawiły się tu groźne dla fundamentów kałuże.
Jak wygląda studzienka podrynnowa?
To nieduży pojemnik, z okrągłymi otworami dla rur spustowych. Studzienka podrynnowa składa się z dwóch pokryw: rynnowej i pełnej, przy czym ta druga umożliwia samodzielne usunięcie zanieczyszczeń, które nie są wodą, a wraz ze strumieniem dostały się do studzienki. Nie utrudnią działania samej studzienki ani też nie dostaną się dalej, bo wpadną do specjalnego koszyka, który znajduje się w pojemniku. Dzięki ruchomej pokrywie studzienkę można otworzyć i wyjąć zabłąkane gałązki, kamyki i inne drobiazgi, niezbyt mile widziane w sprawnie działającej kanalizacji.
Żeby zdobyć studzienkę podrynnową, najlepiej obejrzeć asortyment producenta odwodnień – warto to zrobić już wtedy, gdy szuka się całego systemu odwodnień, który zostanie zamontowany na konkretnej posesji. Ale oczywiście zawsze się może zdarzyć, że będzie się potrzebować jedynie nowej studzienki – taki zakup jest oczywiście możliwy, a w dodatku nie sprawia dodatkowych kłopotów. Studzienki są produkowane w uniwersalnych rozmiarach: do wyboru jest kilka średnic rur spustowych i kanalizacyjnych. Zmierzywszy swoje, łatwo dokupić studzienkę, która będzie do nich idealnie pasować. Warto dodać, że z zamontowaniem jej nietrudno sobie poradzić, można samodzielnie, szybko i łatwo udoskonalić swój przydomowy system odwodnień.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany