Rak jelita grubego: jak przechytrzyć chorobę, która długo nie daje objawów?

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów złośliwych, który w naszym kraju niestety wciąż powoduje wiele zgonów. Dzieje się tak dlatego, że rak jelita grubego przez długie lata może się rozwijać bezobjawowo i wykrywany jest w zaawansowanych stadiach, kiedy trudno o skuteczne leczenie. Tymczasem profilaktyka raka jelita grubego nie jest trudna – każdy może wprowadzić ją w życie.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są rokowania u chorych na nowotwory jelita grubego,
- jakie przerzuty najczęściej daje rak jelita grubego,
- jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza,
- na czym polega profilaktyka raka jelita grubego.
Co roku w Polsce notuje się około 16 tys. przypadków raka jelita grubego – według różnych szacunków od lat 80. XX wieku liczba zachorowań wśród kobiet wzrosła trzykrotnie, a wśród mężczyzn – czterokrotnie. Aż 94% przypadków raka jelita grubego wykrywa się u osób po 50. roku życia.
Rak jelita grubego – rokowania
Niestety w Polsce liczba zgonów spowodowanych rakiem jelita grubego jest wyższa niż w innych krajach Europy. W 2010 r. wyniosła ponad 10,5 tys. – 5,8 tys. wśród mężczyzn i 4,7 tys. wśród kobiet. Rokowania wśród chorych zależą przede wszystkim od stadium, w którym została wykryta choroba. Jeśli jest ona zdiagnozowana szybko, a zmiany ograniczają się do jelita grubego (bez przerzutów), szanse na całkowite wyleczenie są duże.
Rak jelita grubego – przerzuty
Gorsze rokowania dotyczą chorych, u których rak jelita grubego wykrywany jest w zaawansowanych stadiach i z przerzutami. Najczęściej występują one w węzłach chłonnych, w wątrobie, płucach i w obrębie jamy otrzewnej, w stadiach terminalnych – również w kościach i mózgu.
Rak jelita grubego – objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza
Jak już wspomniano, problemy ze skutecznym leczeniem raka jelita grubego wynikają głównie z faktu, że wykrywany jest on w zaawansowanych stadiach. W początkowym okresie rozwoju choroby jej objawy nie są bowiem charakterystyczne, więc nie budzą zaniepokojenia pacjentów. Warto jednak zwrócić uwagę, gdy zauważamy u siebie:
- uporczywe biegunki,
- długotrwałe zatwardzenia,
- obecność krwi w kale,
- krwawienie z odbytu,
- zmiany w kształcie i rozmiarze stolca,
- bóle brzucha,
- utratę apetytu.
Objawy te powinny skłonić do wizyty u lekarza: może to być lekarz POZ, internista lub proktolog. Późniejsza diagnostyka i leczenie – jeśli zostaną wykryte zmiany nowotworowe – to już zadanie onkologa.
Profilaktyka jelita grubego – o tym trzeba pamiętać!
Profilaktyka jelita grubego to nie tylko zwracanie uwagi na niepokojące objawy i konsultowanie ich z lekarzem – to również konkretne działania zapobiegawcze, które powinien wprowadzić w życie każdy z nas:
- Aktywność fizyczna
Według doniesień naukowych siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej to jedne z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Systematyczny ruch pozwala regulować funkcjonowanie układu pokarmowego, usprawnia pracę jelit, nadaje prawidłowy rytm wypróżnień, a dzięki temu pozostałości niestrawionego pokarmu, które mogą inicjować zmiany nowotworowe, szybciej opuszczają organizm. Dlatego warto się ruszać – mogą to być np. regularne spacery, jazda na rowerze, pływanie, jogging lub nordic walking.
- Dieta
Ogromny wpływ na rozwój raka jelita grubego ma sposób żywienia. Z drugiej strony – poprzez odpowiednią dietę ryzyko choroby można znacznie zmniejszyć. W codziennym jadłospisie powinny się więc znaleźć przede wszystkim produkty bogate w błonnik – produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Błonnik jest dla jelit swoistą miotełką – oczyszcza je z pozostałości pokarmów i reguluje rytm oddawania stolca.
- Badania przesiewowe
Osoby już po około 40.-45. roku życia, a także pacjenci z grup ryzyka (m.in. ci, w których rodzinach występowały zachorowania na raka jelita grubego) powinni regularnie wykonywać badania przesiewowe. Najprostszym i najbardziej rozpowszechnionym badaniem jest test na krew utajoną w kale, a w następnej kolejności – kolonoskopia, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, odbytnicy i odbytu.
Źródła:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:5qsKZTSwvVAJ:www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-636.pdf+&cd=8&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/88022,rak-jelita-grubego
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany