Rak jelita grubego: jak przechytrzyć chorobę, która długo nie daje objawów?

Rak jelita grubego to jeden z najbardziej rozpowszechnionych nowotworów złośliwych, który w naszym kraju niestety wciąż powoduje wiele zgonów. Dzieje się tak dlatego, że rak jelita grubego przez długie lata może się rozwijać bezobjawowo i wykrywany jest w zaawansowanych stadiach, kiedy trudno o skuteczne leczenie. Tymczasem profilaktyka raka jelita grubego nie jest trudna – każdy może wprowadzić ją w życie.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są rokowania u chorych na nowotwory jelita grubego,
- jakie przerzuty najczęściej daje rak jelita grubego,
- jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza,
- na czym polega profilaktyka raka jelita grubego.
Co roku w Polsce notuje się około 16 tys. przypadków raka jelita grubego – według różnych szacunków od lat 80. XX wieku liczba zachorowań wśród kobiet wzrosła trzykrotnie, a wśród mężczyzn – czterokrotnie. Aż 94% przypadków raka jelita grubego wykrywa się u osób po 50. roku życia.
Rak jelita grubego – rokowania
Niestety w Polsce liczba zgonów spowodowanych rakiem jelita grubego jest wyższa niż w innych krajach Europy. W 2010 r. wyniosła ponad 10,5 tys. – 5,8 tys. wśród mężczyzn i 4,7 tys. wśród kobiet. Rokowania wśród chorych zależą przede wszystkim od stadium, w którym została wykryta choroba. Jeśli jest ona zdiagnozowana szybko, a zmiany ograniczają się do jelita grubego (bez przerzutów), szanse na całkowite wyleczenie są duże.
Rak jelita grubego – przerzuty
Gorsze rokowania dotyczą chorych, u których rak jelita grubego wykrywany jest w zaawansowanych stadiach i z przerzutami. Najczęściej występują one w węzłach chłonnych, w wątrobie, płucach i w obrębie jamy otrzewnej, w stadiach terminalnych – również w kościach i mózgu.
Rak jelita grubego – objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza
Jak już wspomniano, problemy ze skutecznym leczeniem raka jelita grubego wynikają głównie z faktu, że wykrywany jest on w zaawansowanych stadiach. W początkowym okresie rozwoju choroby jej objawy nie są bowiem charakterystyczne, więc nie budzą zaniepokojenia pacjentów. Warto jednak zwrócić uwagę, gdy zauważamy u siebie:
- uporczywe biegunki,
- długotrwałe zatwardzenia,
- obecność krwi w kale,
- krwawienie z odbytu,
- zmiany w kształcie i rozmiarze stolca,
- bóle brzucha,
- utratę apetytu.
Objawy te powinny skłonić do wizyty u lekarza: może to być lekarz POZ, internista lub proktolog. Późniejsza diagnostyka i leczenie – jeśli zostaną wykryte zmiany nowotworowe – to już zadanie onkologa.
Profilaktyka jelita grubego – o tym trzeba pamiętać!
Profilaktyka jelita grubego to nie tylko zwracanie uwagi na niepokojące objawy i konsultowanie ich z lekarzem – to również konkretne działania zapobiegawcze, które powinien wprowadzić w życie każdy z nas:
- Aktywność fizyczna
Według doniesień naukowych siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej to jedne z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Systematyczny ruch pozwala regulować funkcjonowanie układu pokarmowego, usprawnia pracę jelit, nadaje prawidłowy rytm wypróżnień, a dzięki temu pozostałości niestrawionego pokarmu, które mogą inicjować zmiany nowotworowe, szybciej opuszczają organizm. Dlatego warto się ruszać – mogą to być np. regularne spacery, jazda na rowerze, pływanie, jogging lub nordic walking.
- Dieta
Ogromny wpływ na rozwój raka jelita grubego ma sposób żywienia. Z drugiej strony – poprzez odpowiednią dietę ryzyko choroby można znacznie zmniejszyć. W codziennym jadłospisie powinny się więc znaleźć przede wszystkim produkty bogate w błonnik – produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Błonnik jest dla jelit swoistą miotełką – oczyszcza je z pozostałości pokarmów i reguluje rytm oddawania stolca.
- Badania przesiewowe
Osoby już po około 40.-45. roku życia, a także pacjenci z grup ryzyka (m.in. ci, w których rodzinach występowały zachorowania na raka jelita grubego) powinni regularnie wykonywać badania przesiewowe. Najprostszym i najbardziej rozpowszechnionym badaniem jest test na krew utajoną w kale, a w następnej kolejności – kolonoskopia, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, odbytnicy i odbytu.
Źródła:
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:5qsKZTSwvVAJ:www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-636.pdf+&cd=8&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/88022,rak-jelita-grubego
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz artykuły opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.