Przykładowe zastosowania przemysłowych generatorów tlenu

Generatory tlenu kojarzą się często z zastosowaniami medycznymi. Takie generatory (tzw. koncentratory) ułatwiają oddychanie pacjentom. Urządzenia te są jednak szeroko stosowane również na skalę przemysłową. Artykuł stanowi przegląd podstawowych zastosowań przemysłowych generatorów tlenu.
Przemysłowy generator tlenu – co to jest?
Zasada działania przemysłowych generatorów tlenu jest taka sama, jak w przypadku koncentratorów medycznych. Urządzenie to pobiera powietrze atmosferyczne, składające się w dużej mierze z azotu i tylko częściowo z tlenu. Azot jest eliminowany (oddawany z powrotem do atmosfery), a efektem końcowym pracy generatora jest tlen o pożądanej czystości.
Zastosowanie w metalurgii i hutnictwie
Jednym z najważniejszych przemysłowych zastosowań generatorów tlenu jest ich użycie w metalurgii. W ten sposób zużywana jest większość tlenu produkowanego dla przemysłu. Tlen jest stosowany do cięcia, lutowania i spawania metali oraz wycinania w nich otworów, gdyż pozwala na uzyskanie temperatury wystarczająco wysokiej dla tych procesów. Ponadto, w hutnictwie tlen jest używany do wytopu stali. Odwęglanie (czyli zmniejszanie udziału węgla w składzie metalu) ma miejsce w specjalnych piecach tlenowych. Tlen dostarczany jest do pieców właśnie z przemysłowych generatorów tlenu.
Oczyszczalnie ścieków
Generatory tlenu są wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków (zarówno komunalnych, jak i przemysłowych) do napowietrzania. Rozpuszczanie jak największych ilości tlenu w ściekach jest absolutnie konieczne, aby zapobiegać powstawaniu w nich siarkowodoru. Dostarczenie tlenu sprzyja aktywności bakterii, które w warunkach tlenowych rozkładają ścieki na dwutlenek węgla i wodę w procesie biodegradacji. Ponieważ zawartość tlenu w powietrzu atmosferycznym jest do tego celu zbyt niska, korzysta się z generatorów tlenu. Przy zbiornikach uzdatniania biologicznego montowane są instalacje generujące tlen. Wysokiej czystości tlen wpływa w znacznym stopniu na wydajność oczyszczalni ścieków.
Hodowla ryb
Także na farmach rybnych znajdziemy generatory tlenu. Są one niezbędne do utrzymania odpowiedniego dla hodowli ryb natlenienia wody. Dzięki zastosowaniu generatora, hodowca może zebrać ryby w zbiorniku o mniejszej powierzchni, co obniża koszty. Ponadto dzięki natlenieniu wody uzyskuje się szybszy wzrost ryb.
Produkcja i obróbka szkła
Generatory tlenu są potrzebne w przemyśle szklarskim do topienia i formowania szkła, tlen bowiem podwyższa temperaturę płomienia. Dzięki temu uzyskuje się przyspieszenie topienia oraz redukcję zużycia paliwa. Szybsze spalanie oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska gazów.
Przemysł papierniczy
Generatory znajdują zastosowanie również w papiernictwie. Tlen wykorzystywany jest tam do tzw. delignifikacji, czyli usuwania ligniny z drewna. Lignina nadaje drewnu sztywność i w procesie wytwarzania papieru musi zostać usunięta. Delignifikację przeprowadza się w środowisku alkalicznym właśnie za pomocą tlenu i wodorotlenku sodu. W procesie produkcji papieru tlen stosuje się następnie do bielenia masy celulozowej.
Jak widać, generatory tlenu są urządzeniami powszechnie stosowanymi w różnorakich gałęziach przemysłu. Współcześnie tlen jest niezbędny człowiekowi nie tylko do oddychania. Bez przemysłowego generowania tlenu niemożliwe byłoby funkcjonowanie wielu gałęzi gospodarki.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.