Plastyka wędzidełka – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Wędzidełko jest to delikatna błonka, która łączy łady skórne. Wędzidełko jest niepozorne, ale jego skrócenie może przynieść wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie rodzaje wędzidełek w ciele występuje, i jak postępować w przypadku jego skrócenia.
Wędzidełko – rodzaje
Wędzidełek w naszym ciele jest sporo, wiele osób nawet nie wie o ich istnieniu, a ich skrócenie może być mocno kłopotliwe. Najwięcej wędzidełek znajduje się w jamie ustnej, gdzie umiejscowione jest wędzidełko podjęzykowe, wędzidełko górnej wargi, dolnej wargi oraz wędzidełko policzków. Wędzidełko łączy także prącie z żołędziem u mężczyzn.
Jak widać, rodzajów wędzidełek jest sporo, a każdy z nich pełni inną funkcję. Niestety bardzo często zdarza się, że wędzidełka są za krótkie, co może prowadzić do pewnych powikłań. Jednym z najczęstszych przypadków skrócenia wędzidełka obserwujemy wśród niemowląt i dzieci, które mają za krótkie wędzidełko podjęzykowe.
Skrócenie wędzidełka podjęzykowego niesie za sobą sporo konsekwencji, o których najczęściej nie mamy pojęcia. Przede wszystkim za krótkie wędzidełko podjęzykowe uniemożliwia dziecko swobodne poruszanie językiem. Czynności dla niektórych zupełnie normalne, jak np. podnoszenie języka do podniebienia, jest u takich dzieci wręcz niemożliwe.
Tego typu nieprawidłowości będą miały konsekwencje w postaci problemów ze ssaniem mleka matki, a w późniejszym okresie również z prawidłowym mówieniem. Dzieci z nieleczonym wędzidełkiem podjęzykowym najczęściej seplenią i mają inne trudności logopedyczne.
Innym rodzajem nieprawidłowości jest skrócenie wędzidełka prącia. Mężczyźni, którzy borykają się z tym problemem, mogą odczuwać dyskomfort lub ból podczas aktywności seksualnej. W obu opisanych przypadkach konieczna jest ingerencja chirurgiczna polegająca na podcięciu wędzidełek.
Zabieg podcięcia wędzidełka – jak przebiega
Podcięcie wędzidełka nie jest skomplikowanym zabiegiem. Może być natomiast dość kłopotliwe w przypadki małych dzieci, które mogą się bać wizyty u chirurga. Poza tym zabieg jest standardową procedurą, w której stosuje się znieczulenie miejscowe.
Warto pamiętać, aby przed zabiegiem podcięcia wędzidełka podjęzykowego skontaktować się z logopedą, który zaleci masaże przygotowujące oraz ćwiczenia po zakończonym zabiegu podcięcia.
W przypadku podcięcia wędzidełka prącia nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych zabiegów.
Podcięcie wędzidełka może zostać wykonane klasycznie skalpelem lub przy wykorzystaniu lasera. Szczególnie polecany jest ten drugi sposób, ze względu na szybkość przeprowadzonej procedury, mniejszą ilość krwi i oraz minimalną możliwość powstawania bliznowaceń. Szczegółowe informacje na temat laserowego podcięcia wędzidełka można znaleźć na stronie https://zabiegidlamezczyzn.pl/plastyka-wedzidelka/ .
Po podcięciu wędzidełek w jamie ustnej zaleca się spożywać chłodne pokarmy i pić zimne napoje. Natomiast po podcięciu wędzidełka prącia zaleca się powstrzymanie od współżycia przez kilka dni bezpośrednio po zabiegu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.