Na nogach pojawiły się żylaki bądź pajączki? Flebolog pomoże się ich pozbyć!
Kiedy na nogach pojawiają się żyłki, pajączki lub żylaki to znak, że powinniśmy zgłosić się do flebologa. To lekarz, który zajmuje się leczeniem żył. Po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki doradzi najlepszy sposób, aby pozbyć się tych nieestetycznych zmian. W jakich przypadkach należy zastosować operację? Kiedy wystarczy skleroterapia? Dowiesz się z tego artykułu!
Czym się zajmuje flebolog?
Flebolog to lekarz, do którego musisz się zgłosić, gdy posiadasz problemy z naczyniami żylnymi. Zajmuje się on diagnostyką oraz leczeniem żylaków, zakrzepicy żył, tzw. pajączków (teleangiektazji), ale pomoże także przy występowaniu obrzęków limfatycznych. Aby prawidłowo zdiagnozować schorzenie danego pacjenta, flebolog przeprowadza specjalne badanie diagnostyczne – USG Doppler. Jest to badanie, podczas którego ocenia się przepływ krwi oraz wydolność lub niedrożność żył. Na podstawie jego wyników oraz szczegółowego wywiadu z pacjentem flebolog ustala metodę leczenia.
Kiedy wybrać się do flebologa?
Oczywiste i widoczne objawy niewydolności żył, takie jak pajączki i żylaki, to sygnał, że powinniśmy udać się na konsultację do specjalisty. Jednakże czasem objawy chorobowe mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka. Gdy bolą nogi, puchną, stają się odrętwiałe lub czujesz niepokojące mrowienie, to również znak, że musisz wybrać się do flebologa.
Jaką metodę leczenia wybierze flebolog?
Jeśli masz problem z żyłami to, jaką metodę leczenia wybierze flebolog, będzie zależało od charakteru danych zmian i stopnia rozległości problemu. Należy wiedzieć, że lekceważenie zmian naczyniowych może być przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia i sprawia, że z czasem problemy się pogłębiają i potrzebne jest stosowanie bardziej uciążliwych zabiegów. Dlatego im szybciej zgłosimy się do flebologa, tym leczenie będzie mniej dolegliwe. Na początku, gdy problemy z żyłami są mniejsze, flebolog zaleca leczenie farmakologiczne oraz odpowiednią profilaktykę przed powiększaniem się zmian. Kiedy to za mało, rozwiązaniem może być zabieg skleroterapii (czyli ostrzyknięcie żył środkiem obiterującym) lub miniflebektomia (czyli miejscowe usunięcie żył, które nie działają prawidłowo). W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie operacji, która polega na usunięcie żyły odpiszczelowej.
Leczenie żylaków – operacja
Operacyjne leczenie żylaków to metoda, która pozwala skutecznie pozbyć się nieprawidłowości w obrębie żył. Flebolog wykonuje dwa małe nacięcia (w stopie oraz pachwinie) i usuwa żyłę odpiszczelową, w której wytworzyły się nieprawidłowości. Tego typu operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym. Zabieg ten wymaga jednodniowego pobytu w klinice. Po operacji tworzą się krwiaki, które znikają w ciągu kilku dni. Aby proces ten przebiegał szybciej, można stosować maści z heparyną. Po operacji należy nosić specjalne pończochy uciskowe (przez ok. 4-6 tygodni) oraz zachować rany w czystości (zmieniać opatrunki oraz odkażać). Po zabiegu, oprócz doskonałego efektu kosmetycznego, pacjent zauważy również poprawę jakości życia. Zabieg ten przynosi nogom ulgę, znika uczucie ciężkości nóg, mrowienie, drętwienie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz artykuły opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.