Na czym polega badanie moczu?

Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, powinniśmy regularnie wykonywać badania profilaktyczne, które pozwalają na wykrycie nieprawidłowości, zanim jeszcze dadzą o sobie znać w postaci dolegliwości. Poza corocznym badaniem krwi, bardzo wiele o stanie naszego zdrowia może powiedzieć analiza moczu. Dlatego też badaniu temu również powinniśmy poddawać się przynajmniej raz w roku.
Analiza moczu – na czym polega?
Nie da się jednak ukryć, że wielu z nas nie ma pojęcia na czym polega analiza moczu i dlaczego dostarcza on jakichkolwiek informacji na temat naszego stanu zdrowia. Dlatego też przybliżmy, na czym polega badanie moczu i czego możemy się z niego dowiedzieć.
Analiza moczu to badanie, które polega na ocenie próbki moczu zarówno pod kątem cech fizycznych, jak i biochemicznych. Co oznacza to w praktyce? Początkowo próbka oceniana jest pod względem kolorystyki, gęstości, obecności krwi. Następnie mocz poddaje się bardziej szczegółowej analizie, która ma na celu zbadanie ph próbki, zawartości cukrów, białek oraz ewentualnych krwinek, wałeczków i kryształów. Bada się również, czy w próbce nie występują bakterie
Jak wykonuje się badanie moczu?
Analizę moczu powinno wykonywać się z próbki pobranej podczas pierwszej porannej mikcji. Co ważne, próbka powinna zostać pobrana ze środkowego strumienia moczu, dzięki czemu unikniemy zanieczyszczenia jej przez bakterie znajdujące się u ujścia cewki moczowej. Próbka powinna być zamknięta w specjalnym, sterylnym pojemniku i dostarczona do laboratorium w przeciągu maksymalnie dwóch godzin od jej oddania.
Na kilka dni przed badaniem moczu należy unikać używek takich jak alkohol oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Bardzo ważne jest również zrezygnowanie z przyjmowanych na własną rękę leków oraz poinformowanie lekarza, jakie leki musimy przyjmować – mogą one bowiem mieć wpływ na wynik badania.
Badanie moczu jest dość szczegółowe i opiera się zarówno na fizycznej jego ocenie, ważeniu, sprawdzaniu gęstości, jak i analizie biochemicznej przy wykorzystaniu odpowiednich odczynników.
Jeśli podejrzewana jest infekcja układu moczowego, wykonuje się posiew bakterii – wówczas niezbędne są ok. 2 dni oczekiwania na wyniki badania, które pozwolą na ocenę czy i jakie szczepy bakterii rozwijają się w moczu.
Co pozwala wykryć badanie moczu?
Analiza moczu to badanie, które ma pomóc w diagnozowaniu chorób układu moczowego. Pozwala również ocenić pracę nerek. Warto jednak mieć świadomość, że ze względu na to, że w moczu znajdują się różne metabolity i toksyny, to proste, nieinwazyjne badanie może pomóc nam w wykryciu również schorzeń innych narządów naszego ciała lub skłonić lekarza do zlecenia dalszych, bardziej szczegółowych badań.
Podsumowując, analiza moczu jest badaniem, dzięki któremu możliwe jest wychwycenie nie tylko problemów z nerkami czy infekcji układu moczowego. Pozwala też na przyjrzenie się ogólnemu stanowi zdrowia pacjenta, które niejednokrotnie podpowiada lekarzowi, że konieczna będzie dalsza, bardziej szczegółowa diagnostyka. Dlatego też nie powinniśmy zapominać o regularnych badaniach profilaktycznych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.