Moda zrównoważona – co to takiego?

Moda zrównoważona to odpowiedź na oczekiwania współczesnych konsumentów, którzy poszukują prośrodowiskowych rozwiązań. Założenia tej filozofii opierają się przede wszystkim na wzroście świadomości ekologicznej klientów, która przekłada się na wymagania stawiane wobec producentów. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzuje się moda zrównoważona i dowiedz się, w jaki sposób można stosować działania z tego zakresu.
Czym jest moda zrównoważona?
Moda zrównoważona, określana także jako moda ekologiczna, zakłada przede wszystkim konieczność zwrócenia większej uwagi na dobro planety i ograniczenie do minimum negatywnego wpływu wywieranego przez przemysł odzieżowy na środowisko. Zgodnie z tym nurtem w branży modowej wprowadzane są różnego rodzaju zmiany sposobów produkcyjnych oraz dystrybucyjnych, związane z modyfikacją zachowań i przyzwyczajeń konsumenckich.
Odpowiedzialna i etyczna produkcja
Działania z zakresu mody zrównoważonej mają na celu przede wszystkim ograniczenie ilości produkowanych tekstyliów, a także stosowanie bezpiecznych technik wytwórczych. Produkcja przebiegająca w warunkach przyjaznych środowisku umożliwia znaczną oszczędność energii i wody. Zmniejszeniu ulega także ślad węglowy, emisja zanieczyszczeń oraz odpadów. Istotne jest także bezpieczeństwo osób pracujących przy wytwarzaniu odzieży. Do najważniejszych kwestii społecznych, które są wprowadzane w ramach mody zrównoważonej, zaliczają się sprzeciwy przeciwko m.in.: wyzyskowi dzieci, łamaniu praw zwierząt, niegodziwym warunkom pracy oraz niskim zarobkom.
Racjonalne decyzje zakupowe
Moda zrównoważona ma na celu jak najdłuższe użytkowanie gotowych tekstyliów – przemyślane gospodarowanie elementami garderoby znacznie ogranicza produkcję nowych ubrań. Konsumenci mogą postawić zarówno na recykling, jak i na odpowiedzialne zakupy. Wybór ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, np. z bawełny, lyocellu, jedwabiu, bambusa, wiskozy czy lnu niewątpliwie wpływa korzystnie na planetę. Wytwarzanie ekologicznych tkanin generuje minimalną ilość zanieczyszczeń. W sklepie internetowym Far Far dostępne są ubrania dla mam produkowane z bawełny organicznej. Wyrób tej tkaniny jest ściśle kontrolowany na każdym etapie. Uprawa nie pozwala na stosowanie pestycydów, nawozów ani chemicznych dodatków, które wywierałyby negatywny wpływ na glebę oraz na wody gruntowe.
Szczególnie ważne jest także wspieranie firm odzieżowych o zasięgu lokalnym. Wyeliminowanie konieczności długiego transportu pozwala na ograniczenie ilości spalin. Skrócony łańcuch dostaw z pewnością zmniejsza emisję dwutlenku węgla bądź pyłów.
Świadome przekazywanie ubrań
Działania z zakresu mody zrównoważonej umożliwiają również dawanie ubraniom drugiego życia. Dlatego tak istotna jest wysoka jakość kupowanej odzieży. Nieużywane i niezniszczone tekstylia można przekazać na cele charytatywne, wymienić w gronie najbliższych, bądź sprzedać je za pomocą specjalnych aplikacji mobilnych. Dobrym rozwiązaniem jest także kupowanie wysokiej jakości, wielofunkcyjnej, ponadczasowej odzieży. Przykładem są bluzy do karmienia, które sprawdzają się świetnie nie tylko w okresie karmienia piersią, ale także podczas ciąży czy gdy dziecko podrośnie.
Moda zrównoważona zyskuje coraz większą popularność. Współdziałanie świadomych konsumentów i odpowiedzialnych społecznie marek umożliwia ochronę środowiska naturalnego i pozostawanie go w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany