Mieszkanie w stylu loftowym – jakie meble pasują do stylu loftowego

Styl loftowy kojarzy się nam z surowością materiałów, opisanie go z wykorzystaniem tylko tego jednego zdania z pewnością byłoby jednak krzywdzące dla jego entuzjastów. To również styl, który charakteryzuje kreatywność, dynamika i zachwyt nad przestrzenią. Kojarzy się przede wszystkim z dużymi przestrzeniami, nie powinno jednak zaskakiwać nas to, że coraz częściej i chętniej wprowadza się go również do niewielkich wnętrz.
Mieszkanie w stylu loft – najważniejsze wyznaczniki
Tym, co wyróżnia styl loft na tle innych pomysłów na aranżację wnętrz jest surowa stylistyka budząca skojarzenia z wnętrzami przemysłowymi. To styl, który stawia nie tylko na otwarte przestrzenie, ale również na jasne odcienie i światło. Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest jednak również obecność wyposażenia, które nawiązuje do stylu przemysłowego. We wnętrzach w stylu loftowym często pojawiają się unikatowe meble na zamówienie. Nawet te kupowane w salonach meblowych nie są jednak wykonane z najbardziej typowych materiałów. Drewno i płytę laminowaną wypiera w ich przypadku szkło oraz metal, stal nierdzewna i aluminium. Mówiąc o stylu loftowym w mieszkaniu nie można nie wspomnieć o oświetleniu, zwłaszcza, że jest ono przedmiotem wielu niedomówień. Wbrew przekonaniu wielu osób, jest ono nie tylko ważne, ale i dość intensywne, mitem jest więc przekonanie, że we wnętrzach postindustrialnych jest dość ciemno.
Meble do mieszkania w stylu loft
Jak już wspomniano, w mieszkaniu w stylu loft mogą – w zależności od potrzeb – gościć nie tylko meble na zamówienie, ale również te kupowane w salonach meblowych. Tak naprawdę ważne jest nie tyle ich powodzenie, ile dopasowanie. W stylu loftowym sprawdza się przede wszystkim to, co jest funkcjonalne, choć ogromną rolę ma też do odegrania fabryczny design. W loftowym mieszkaniu nie ma miejsca na zbyt wiele zdobień. Meble powinny być proste, zawierając jedynie te elementy, które są nim autentycznie niezbędne. Jeśli mamy wrażenie, że budzą skojarzenie z konstrukcjami typowymi dla warsztatów – możemy pogratulować osobom, które je wybierały, bo nie ulega wątpliwości, że zrobiły to dobrze.
Innym ciekawym trendem, który daje o sobie znać w przestrzeni loftowej jest „postarzanie” mebli. Można robić to samodzielnie, można jednak kupić starsze meble na „pchlim targu”, a następnie poddać je modyfikacjom dzięki którym będą one wyglądać na starsze niż w rzeczywistości. Ponownie warto jednak przypomnieć, że postarzanie, w tym konkretnym przypadku, nie jest tożsame z ozdabianiem tak, aby przypominały meble „z epoki”. To surowość jest tym, co wysuwa się na pierwszy plan.
Meble do salonu w stylu loftowym
Salon jest powszechnie uważany za serce każdego domu. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być więc to, że jego niebanalny wygląd leży w naszym interesie. Najważniejszą zasadą jest tu minimalizm, warto przy tym pamiętać, że powinien być on zaprezentowany w surowej formie. Nie można też zapominać o tym, że atutem wnętrz postindustrialnych jest funkcjonalność. Pamiętajmy również, że surowość nie oznacza braku intrygujących detali zdobiących przestrzeń. Można umieszczać je w salonie pamiętając jednak o tym, że im są one bardziej niekonwencjonalne, tym lepiej.
W salonach loftowych najważniejszym meblem są zwykle tego typu sofy. Przeważnie jest ona utrzymana w stonowanej kolorystyce, jest jednak na tyle wygodna, że długie godziny spędza się na niej z niekłamaną przyjemnością. W parze z sofą powinien iść stolik kawowy – obowiązkowo stanowiący możliwie jak najbardziej oryginalne połączenie metalu oraz szkła i naturalnych materiałów. Warto wybrać go szczególnie starannie, bo zwykle jest jednym z pierwszych elementów wyposażenia salonu, który rzuca się w oczy po przestąpieniu jego progu. Jeśli salon jest połączony z kuchnią, warto zastanowić się nad rezygnacją z klasycznych krzeseł. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zastąpiły je barowe hokery. Wbrew obawom wielu osób, nie są one wcale mniej wygodne, a wyglądają zdecydowanie bardziej nowocześnie. Nie musimy obawiać się też dekoracji na ścianach, choć warto pamiętać o zasadzie mówiącej o tym, że im bardziej są one abstrakcyjne, tym lepiej.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany