Jak zwalczyć mole ubraniowe?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Mole włosienniczki, powszechnie znane po prostu jako mole ubraniowe, to niewielkie, ale bardzo szkodliwe insekty. To motyle nocne, które z upodobaniem niszczą ubrania. Choć mierzą zaledwie od 6 do 11 mm, potrafią nieodwracalnie zrujnować nasze ulubione części garderoby. Przy czym należy pamiętać, że problemu nie stanowią dojrzale osobniki, a larwy. Wobec tego, jak sobie z nimi poradzić? Oto nasze wskazówki.
Czym żywią się larwy moli?
Te maleńkie szkodniki żywią się głównie naturalnymi materiałami, czyli bawełną, moherem, wełną, futrem czy dywanami. Mole chętnie pożywiają się także pierzem, co oznacza, że zagrażają zimowym kurtkom oraz pościelom. Czasami atakują nawet sztuczne tkaniny! Co ciekawe, trudno jednoznacznie wskazać, skąd się biorą. Zdarza się, że występują nawet w czystych, nowych mieszkaniach. Podejrzewa się, że jako motyle mogą po prostu wlecieć niezauważone przez okno, np. ze znajdującego się w pobliżu gniazda (w końcu żywią się piórami). Trzeba mieć na uwadze, że atakują głównie naturalne, odzwierzęce tkaniny, jednak mogą je zwabić też plamy z soku, jedzenia czy potu.
Gotowe pułapki na mole odzieżowe
Istnieją oczywiście różne metody radzenia sobie z molami. Zaczniemy od przedstawienia jednej z najefektywniejszych i szybkich opcji, czyli gotowych pułapek na mole odzieżowe. Część produktów tego typu działa na zasadzie lepa. W ten sposób można wyłapać dorosłe osobniki szkodników. Czas działania takiej pułapki zależy od tego, jak szybko zapełni się powierzchnia klejąca. Z kolei inny typ produktów to pułapki feromonowe, które przyciągają mole swoim zapachem (niewyczuwalnym dla ludzi). Takie środki ochrony wystarczy umieścić na półce lub zawiesić wśród wieszaków. Świetnej jakości, skuteczne pułapki na mole można znaleźć w sklepie internetowym Panko. Warto wspomnieć, że gdy pozbędziemy się szkodników, ubrania znajdujące się w szafie lub szafce należy wyjąć i wyprać.
Domowe sposoby na mole – odstraszające zapachy
Można też wskazać wiele domowych metod zwalczania larw tych niewielkich motyli. Wiele z nich koncentruje się na wykorzystaniu mocnych, wyrazistych zapachów. Należy do nich ocet o kwaśnym aromacie, ale także olejek cytrynowy, eukaliptusowy czy lawendowy. Dobrze spisują się również przyprawy, w tym ziele angielskie, liść laurowy, mięta, szałwia oraz goździki. Jak ich używać? Suche produkty wystarczy umieścić w woreczkach, które włożymy do szuflad czy powiesimy na wieszakach. Z kolei płynne produkty najlepiej przelać do dyfuzora z dodatkiem ciepłej wody, a następnie spryskać jego zawartością wnętrze szafy. Oczywiście wcześniej należy wyjąć z niej wszystkie ubrania.
Skrajne temperatury w walce z molami
Te niewielkie szkodniki bardzo nie lubią skrajnych temperatur. Warto więc z niewielkiej odległości spryskać wszystkie otwory i szpary w meblach, w których lubią bytować larwy. Można również wyprasować ubrania lub wyprać je w temperaturze min. 40 stopni. Inna opcja to włożenie rzeczy w woreczkach do zamrażalnika na kilka dni.
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz artykuły opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.