Jak zapobiegać żylakom? Zbiór sprawdzonych ćwiczeń zapobiegających żylakom

Żylaki to jedna z najczęściej pojawiających się przypadłości wśród chorób naczyniowych. Uznaje się, że dotyka co najmniej 30% kobiet i rzadziej, bo 10% mężczyzn w wieku do 40 lat, u osób starszych liczby te znacząco się zmieniają. Powodów obecności żylaków jest mnóstwo, począwszy od zaburzeń hormonalnych a na predyspozycjach genetycznych kończąc.
Zacząć od profilaktyki
Żylaki na nogach zaczynają się zwykle od tzw. pajączków, czyli popękanych naczynek widocznych najpierw w miejscach położonych blisko kostek oraz pojawienia się żył siatkowatych, widocznej niebieskawej siateczki żył, zaczynającej się często w tylnej części kolan. Od tej pierwszej fazy zmian już blisko do widocznych i nieestetycznych żylaków.
Dlatego na każdym etapie dorosłego życia, a szczególnie, gdy pojawiły się pierwsze oznaki, warto wdrożyć szereg działań profilaktycznych, takich, które nawet jeżeli nie wyeliminowują przypadłości całkowicie, to przynajmniej opóźnią ich pojawienie się na skórze. Profilaktyka obejmuje zmianę diety, wprowadzenie aktywności fizycznej, eliminację wyłącznie stojącego lub siedzącego trybu życia, zapewnienie nogom odpoczynku.
Ćwiczenia fizyczne zapobiegające żylakom
Wbrew szerokiemu przekonaniu, w zapobieganiu żylakom wcale najważniejszej roli nie ogrywa siłownia. Co więcej, szereg ćwiczeń na przyrządach, naturalnych w siłowni, może wręcz przyczyniać się do przyspieszenia negatywnych zmian w organizmie. Lepszym rozwiązaniem jest systematyczne uprawianie dyscyplin o charakterze umiarkowanym. Doskonale sprawdza się pływanie, jazda na rowerze, pilates, joga, domowa gimnastyka. ZAWSZE też należy windę zamieniać na wspinanie się po schodach, wszędzie tam gdzie jest możliwe. Systematyczne i umiarkowane uprawianie sportów doskonale sprawdzą się w profilaktyce antyżylakowej.
Nadmierne obciążenia na siłowni wcale nie uchronią przed żylakami. Szczególnie czas spędzony na bieżni czy na stepperze, gdzie ruch jest intensywny, ale równomierny przez wiele minut, czyli nienaturalny dla motoryki organizmu, może przynieść wiele szkód stawom i układowi krwionośnemu. Dlatego ruch umiarkowany i różnorodny sprawdzi się tu najlepiej.
Jakie ćwiczenia zapobiegające żylakom?
Profilaktyczne ćwiczenia zapobiegające powstawaniu żylakom najlepiej wykonywać w zaciszu domowym. Najlepiej gdy przybiorą one systematyczny 20-30 min. kształt 2-3 razy w tygodniu. Jeszcze lepiej, gdy wykonywane są codziennie, ich charakter pozwala na ćwiczenia nawet przed telewizorem. Warto zacząć od:
- w leżeniu na plecach, nogi uniesione do góry łączą się i rozłączają równolegle do podłoża i prostopadle, ćwiczenie należy powtórzyć co najmniej 20 x
- klasyczny rowerek w leżeniu na plecach, ruchem do przodu i do tyłu
- w leżeniu na plecach przyciąganie do klatki jednej a potem drugiej ugiętej nogi, następnie cały czas przyciskając kolano do piersi rękami, z całą siłą odpychać kolano, mierzą się tu dwie siły: rąk i nóg
- w leżeniu na plecach z wyprostowanymi nogami, kręcenie małych kółek najpierw jedną a potem drugą nogą, ruch powinien zaczynać się w pośladku i mięśniach brzucha
Tego rodzaju ćwiczeń jest mnóstwo. Profilaktyce żylaków sprzyja nawet leżenie na kanapie na plecach z wyprostowanymi nogami ułożonymi na podparciu w taki sposób, by stopy pozostawały powyżej serca.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz porady opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Szkoda, że nie wiedziałam o tym wcześniej. Teraz żylaki nie pozwalają chodzić mi w modnych ubraniach