Jak usunąć wosk z kamienia w łatwy sposób?

Plamy z wosku na kamieniu pojawiają się najczęściej z takich powodów jak: pęknięty znicz na nagrobku, rozlana parafina, użycie niewłaściwych past do polerowania kamienia, rozlana świeczka na blacie z kamienia. Najczęstszym i najtrudniejszym przypadkiem jest pęknięty znicz na płycie nagrobka. Zapalając znicze ciężko jest zwracać uwagę na jakość opakowania, temperaturę otoczenia (częściej do pęknięć znicza dochodzi w okresie letnim), zawartość znicza (proporcje wosku, parafiny i innych składników). Znicz paląc się kilka a nawet kilkanaście godzin czasami pęka a woski i parafiny powoli wsiąkają w strukturę kamienia. Bez względu na to czy jest on wypolerowany czy szorstki.
Domowe próby usunięcia wosku z kamienia.
Bywają skuteczne jedynie gdy kamień został zaimpregnowany w poprawny sposób i z pewnością z użyciem profesjonalnego impregnatu do kamienia. To właśnie czas próby impregnatu. Często jednak są to metody prowadzące do usunięcia jedynie wierzchniej warstwy wosku. Plama z parafiny pozostaje widoczna nadal. Użycie niewłaściwych lub zbyt agresywnych środków prowadzi do porysowania kamienia, wytrawienia jego powierzchni lub odbarwienia kamienia.
Jak zatem łatwo usunąć wosk z kamienia lub plamy z wosku?
Bez obaw o zniszczenie powierzchni nagrobka czy blatu używamy dedykowane preparaty (na polskim rynku dostępne Oil Absorber lub Płyn do usuwania wosku Akemi). Na plamy z wosku nanosimy pastę o grubości od 2 do 5 mm, pozostawiamy do wyschnięcia a następnie odrywamy zaschnięte plastry pasty. Na tym koniec.
Dystrybucja: https://impregnatdokamienia.pl/
https://impregnatdokamienia.pl/usuwanie-plam-z-kamienia/dynasil-oil-absorber-44
Pamiętać należy jednak, że skoro plama z wosku się pojawiła lub jest wyjątkowo trudna do usunięcia, kamień nie jest chroniony impregnatem. Uniknąć tego w przyszłości można stosując środki, które zapewnią ochronę przez kila lat bez względu na warunki atmosferyczne.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany