Jak opiekować się seniorem z ograniczeniami ruchu?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wraz z wiekiem sprawność ruchowa ulega naturalnemu pogorszeniu. Do tego dochodzić mogą liczne choroby i inne dolegliwości, które utrudniają osobom starszym samodzielne poruszanie się. W takich przypadkach niezbędna jest pomoc osób trzecich. Opiekunka osoby starszej powinna wiedzieć, w jaki sposób zająć się podopiecznym z ograniczonymi możliwościami ruchowymi bez narażania ich na niebezpieczeństwa.
Czego potrzebują osoby starsze z ograniczeniami ruchu?
Ograniczenia ruchowe mogą być następstwem wielu dolegliwości, takich jak artretyzm czy udar mózgu. Niezależnie od przyczyn, osoba, które doświadcza tego problemu może wymagać pomocy przy wykonywaniu nawet podstawowych codziennych czynności, takich jak higiena osobista czy spożywanie posiłków. W przypadku osób, u których niepełnosprawność jest na tyle zaawansowana, że nie mogą poruszać się o wyłącznie o własnych siłach, zadaniem opiekunki będzie przetransportowanie podopiecznego z łóżka lub innego miejsca na wózek inwalidzki. Należy pamiętać, by udzielona seniorowi pomoc była adekwatna do jego ograniczeń – błędem jest wyręczanie seniora we wszystkich czynnościach, nawet w sytuacji kiedy fizycznie jest on w stanie sam je wykonać. Co jeszcze jest ważne w takich przypadkach?
Odpowiednia technika podnoszenia seniora
Wbrew pozorom opieka nad osobą starszą o ograniczonych możliwościach ruchu nie jest dużo bardziej męcząca fizycznie, niż zajmowanie się seniorami bez takich problemów. Nawet przenoszenie podopiecznego z łóżka na wózek czy z powrotem nie jest trudne, o ile zastosuje się odpowiednią metodę. Ważne jest, by opiekun poznał techniki i zasady bezpiecznego podnoszenia seniora – unikać należy między innymi nadmiernego skręcania kręgosłupa podczas podnoszenia podopiecznego, chodzenia z nim na rękach, nadmiernego pochylania się etc. Zawsze należy zachować dużą ostrożność, by uniknąć zagrożenia dla podopiecznego oraz groźnych urazów własnego ciała.
Komunikacja z podopiecznym
Przed przystąpieniem do podnoszenia seniora należy poinformować go o swoich zamiarach, wyjaśnić co trzeba zrobić, a jeśli jest taka potrzeba wydawać odpowiednie polecenia (np. proszę zgiąć nogi, proszę podać rękę etc.). Komunikacja jest bardzo ważna, ponieważ łagodzi stres u podopiecznego a opiekunowi znacznie ułatwia pracę. To samo dotyczy wszystkich czynności wykonywanych przy niepełnosprawnym podopiecznym, np. podczas zabiegów higienicznych. Jak wskazują przedstawiciele agencji Prestige24h, komunikując się z podopiecznym opiekun powinien pamiętać o cierpliwości, empatii i szacunku – niedopuszczalne jest np. krytykowanie osoby niepełnosprawnej za to, że nie jest w stanie wykonać nawet prostych czynności.
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz artykuły opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.