Czym kierować się przy wyborze okulisty?

Nasze oczy to niezwykle ważny narząd, odpowiada przecież przede wszystkim za prawidłowe widzenie. W dzisiejszych czasach problemy ze wzrokiem są coraz bardziej powszechne, głównie za sprawą spędzania sporej ilości godzin przed ekranem komputera, czy telefonu. Gdy wzrok zaczyna nas niepokoić, najczęściej kierujemy się do okulisty, jednak jak go odpowiednio wybrać i czy okulista zawsze jest niezbędny?
Jak wybrać dobrego okulistę?
Wybór ten nie powinien być przypadkowy, ponieważ od postawionej diagnozy może zależeć zdrowie naszych oczu. Przed wybraniem się do okulisty warto zasięgnąć opinii na jego temat, w dobie Internetu nie jest to trudne. Istnieją odpowiednie strony internetowe, których zadaniem jest przedstawienie danego lekarza, a pacjenci mają możliwość opisania swoich doświadczeń oraz zapoznania się z recenzjami innych osób. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ofertę danej placówki medycznej – jakie badania mogą być wykonane na miejscu, czy istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegów laserowych lub innych specjalistycznych procedur. Oprócz tego podejście i nastawienie do pacjenta jest również niezwykle ważne, okulista powinien podchodzić do każdego przypadku indywidualnie oraz dokładnie i szczegółowo wyjaśniać przyczynę problemu.
Okulista czy optometrysta – do kogo się udać?
Okulista to w skrócie bardzo uniwersalny lekarz, jeśli chodzi o wzrok. Może zdiagnozować najbardziej powszechne zaburzenia prawidłowego widzenia, ale również zajmuje się leczeniem stanów zapalnych oka, usuwaniem ciał obcych, czy wykrywaniem poważnych schorzeń, takich jak jaskra, czy zaćma. Z kolei optometrysta zajmuje się przede wszystkim wadami wzroku, specjalizuje się w zakresie doboru korekcji okularowej i dopasowania soczewek kontaktowych. Dodatkowo zajmuje się również diagnostyką dysfunkcji widzenia obuocznego. Optometrysta to świetny wybór, gdy znasz już swoją wadę wzroku i chcesz dokładnie dobrać właściwą metodę korekcji tej wady.
Gdzie szukać pomocy okulistycznej?
Przede wszystkim warto wybrać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu, który bez problemu wystawi skierowanie na badanie u okulisty. Posiadając ubezpieczenie medyczne, które obejmuje opiekę okulistyczną, możemy być pewni, iż kosztów wizyty nie pokryjemy z własnej kieszeni. Należy jednak pamiętać, iż na terminy w takim wypadku możemy czekać dość długo, a sprawa może być nagła. Wówczas możemy zapoznać się z innymi ofertami klinik okulistycznych i udać się na wizytę prywatną. W takiej sytuacji najlepszym posunięciem jest przejrzenie stron internetowych, które przykładowo gromadzą informacje o salonach okulistycznych w naszym mieście, a przy okazji najczęściej na tej samej stronie mamy możliwość zapoznania się z opiniami na temat danego lekarza.
Wszelkie przewlekłe odczuwalne zmęczenie oczu, zamazywanie obrazu, bóle nie powinny być bagatelizowane. Takie objawy nie muszą wskazywać wyłącznie na wadę wzroku, ale mogą świadczyć nawet o chorobach prowadzących do ślepoty. Właśnie dlatego warto wybierać rozsądnie lekarza, tak aby diagnoza była precyzyjna, a choroba w miarę możliwości, jak najszybciej rozpoznana.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz artykuły opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.