Czy warto zainwestować w stację pogodową?

Umiejętność skutecznego prognozowania pogody to jeden z kamieni milowych w historii naszego gatunku. Zwierzęta dzięki lepiej rozwiniętym zmysłom oraz wypracowanym przez setki lat ewolucji mechanizmom przez długi czas radziły sobie z tym znacznie lepiej od ludzi. Obecnie mając dostęp do Internetu, pogodę sprawdzić można w każdym zaludnionym miejscu na Ziemi. Nie jest to oczywiście najbardziej precyzyjne i skutecznie rozwiązanie, ale mając na względzie liczbę komputerów oraz smartfonów jest ono z pewnością najpopularniejsze. Doskonałą alternatywą, która jest już niemalże standardem w przypadku instalacji typu Smart Home, jest stacja pogodowa. Jak działa i do czego służy? Gdzie najlepiej sprawdzi się takie rozwiązanie? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć też tematykę Smart Home.
Czym są stacje pogodowe i jak działają?
Urządzenia takie jak stacje pogodowe są niemalże integralną częścią każdej instalacji Smart Home, ponieważ to właśnie dzięki nim system jest w stanie inteligentnie zarządzać urządzeniami w domowej sieci. Najprostsza stacja pogodowa składać się będzie z czujników temperatury, wilgotności, światła i mikroprocesora odpowiedzialnego za przetwarzanie danych i generowanie prognoz na ich podstawie. Nowoczesne stacje pogodowe wyposażone mogą być także w dotykowy ekran, ale dzięki rozwiązaniom typu IoT jest on opcjonalny, ponieważ dane przesyłać można na własny serwer i wyświetlać np. z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji w smartfonie. Jako że stacje pogodowe wyposażone są we własne czujniki, rozwiązanie to jest dużo bardziej precyzyjne od prognoz, które generowane są z opóźnieniem na podstawie danych z radarów satelitarnych. Inwestycja w stacje pogodowe to doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców wsi, miast oraz miejsc, w których internetowa prognoza rzadko pokrywa się z rzeczywistością. Wydając w porywach kilkaset złotych na takie urządzenie, można łatwo podnieść wartość wynajmowanych nieruchomości i zarazem podkreślić nowoczesny charakter wnętrza.
Czy stacje pogodowe to jedyna elektronika użytkowa wchodząca w skład instalacji Smart Home?
Systemy Smart Home składają się ze znacznie większej liczby urządzeń niż tylko stacje pogodowe. Instalacje tego rodzaju łączą w sobie potencjalnie setki urządzeń elektronicznych na terenie całego domu. Nowoczesna elektronika użytkowa w postaci kamer czy oświetlenia to doskonały przykład innych elementów systemów Smart Home. Warto zwrócić też uwagę, iż rozwiązania tego rodzaju są w stanie zarządzać także instalacjami fotowoltaicznymi, ogrzewaniem, zamkami w drzwiach, antywłamaniowymi roletami czy dyspenserem karmy dla zwierząt. Zaprojektowany przez profesjonalistów system Smart Home pozwala zoptymalizować koszty utrzymania nieruchomości oraz zautomatyzować żmudne i powtarzalne czynności. Obserwując trendy i nowinki technologiczne, można się łatwo przekonać, że nowoczesna elektronika użytkowa projektowana jest coraz częściej wedle koncepcji Internetu Rzeczy (ang. IoT – Internet of Things).
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany