Co zrobić z gruzem po remoncie łazienki?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Skuty tynk, popękane kafle i zniszczona armatura – to odpady pozostałe zazwyczaj po remoncie łazienki. Nie wolno wyrzucać ich do zwykłych pojemników na śmieci. Jak zatem legalnie i skutecznie pozbyć się gruzu po remoncie łazienki? Podpowiadamy.
Gdzie wywieźć gruz poremontowy?
Po remoncie mieszkania zazwyczaj pozostaje dużo odpadów. Prawo stanowi, że nie wolno wrzucać ich do zwykłych kontenerów na odpady komunalne. Wrzucenie skutych starych płytek, umywalki czy armatury do standardowego kontenera na śmieci grozi otrzymaniem mandatu. Ponadto, gdy pojazd komunalny ulegnie uszkodzeniu w wyniku odbioru takich odpadów, właściciel może żądać od osoby wyrzucającej takie odpady naprawienia szkody.
Aby legalnie i bezpiecznie pozbyć się gruzu po remoncie łazienki, masz dwie możliwości. Pierwsza z nich to samodzielne wywiezienie odpadów do miejsca selektywnej zbiórki odpadów. W każdej gminie znajdują się PSZOK-i, w których możesz bezpłatnie zostawić gruz poremontowy. Rozwiązanie to jest jednak bardzo kłopotliwe – musisz samodzielnie zorganizować pojemniki, w których zgromadzisz śmieci, a następnie wywieźć je własnym pojazdem do placówki.
Dlatego polecaną alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm świadczących usługi wywozu gruzu. Przedsiębiorstwa takie jak firma BYŚ zajmują się wynajmowaniem kontenerów na gruz, a następnie legalnym i bezpiecznym wywożeniem ich w umówionym terminie. Twoim zadaniem jest jedynie wrzucenie odpadów do pojemnika. Nie musisz martwić się o nic więcej – organizacją całego przedsięwzięcia zajmie się firma wywozowa.
Jaki kontener na odpady budowlane wynająć?
Zamawiając kontener na odpady budowlane, musisz określić, jakie śmieci chcesz wyrzucić. Różne odpady wchodzą w skład innych rodzajów gruzu. Po remoncie lub wykończeniu łazienki zapewne pozostaną Ci kawałki skutych kafli, cegieł, starego tynku, być może zniszczona wanna, umywalka albo rury. Odpady te można zaliczyć do tzw. gruzu zmieszanego. W jego skład wchodzą kawałki cegieł bądź betonu, a także ceramika, armatura łazienkowa, płyty gipsowo-kartonowe, tynk, siatki montażowe, folie malarskie, deski, drewno czy kartony. Do kontenera na gruz zmieszany możesz też wrzucić szkło, wełnę mineralną i styropian, ale w ilości nieprzekraczającej 5% pojemności zbiornika.
Jeśli chcesz pozbyć się starych, zepsutych lub zużytych sprzętów, np. pralki albo suszarki elektrycznej, powiadom o tym firmę wywożącą odpady. Elektrośmieci nie można wrzucać do kontenerów na gruz. Profesjonalne firmy mogą jednak je wywieźć, ale po uprzednim uzgodnieniu.
Kontener na odpady – cena
Jeśli chodzi o kontener na odpady cena wynajęcia pojemnika zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim rozmiaru kontenera oraz wielkości, ilości i rodzaju wywożonych odpadów. Istotny jest też okres, na jaki chcesz zamówić kontener. Do wyboru masz pojemniki o różnych wielkościach, począwszy od niewielkich modeli liczących ok. 1,5 m3, aż po ogromne kontenery o wielkości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych. Jeśli nie jesteś w stanie określić, jaka wielkość zbiornika będzie dla Ciebie odpowiednia, skorzystaj z porady firmy wynajmującej.
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz artykuły opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.