Co to jest osteoporoza?

Wśród chorób dotykających układ szkieletowy człowieka, jedną z najczęściej występujących jest osteoporoza. Często wiązana z kobietami w wieku menopauzalnym, w rzeczywistości może dotknąć zarówno mężczyzn jak i płeć piękną i zdarza się właściwie w każdym wieku.
Czym jest osteoporoza, jakie daje objawy i jakie są szanse na jej wyleczenie?
Osteoporoza – definicja, objawy
Osteoporoza jest to choroba atakująca układ szkieletowy człowieka, a w jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzonej spójności ich tkanek, co sprawia, że są one dużo bardziej podatne na złamania niż szkielet zdrowej osoby. Mimo, iż schorzenie dotyka w dużej mierze kobiet w wieku menopauzalnym i postmenopauzalnym, może wystąpić także u mężczyzn, głównie starszych, choć także młodych, u których występuje niedobór witaminy D. Osteoporoza jest o tyle podstępna, że we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów i może się rozwijać przez wiele miesięcy, a nawet lat, zupełnie niezauważona. Z tego względu osobom z grup ryzyka zaleca się wykonywanie regularnych badań, które mogą odpowiednio wcześnie wykryć chorobę.
Osteoporoza daje objawy dopiero wtedy, kiedy jest już w znacznym stopniu zaawansowana, a charakterystyczne dla tej choroby jest występowanie częstych złamań w sytuacjach, które u zdrowego człowieka nie doprowadziłyby do pęknięcia kości. Na złamania szczególnie podatne są miejsca, które podlegają największym obciążeniom oraz są najbardziej narażone na upadek bądź uderzenie – będą to więc przede wszystkim uda, nadgarstki, przedramiona oraz biodra.
Przyczyny osteoporozy
Osteoporozę dzieli się na pierwotną, która jest związana ze starzeniem się układu szkieletowego oraz wtórną, która spowodowana jest przyjmowaniem niektórych leków bądź przewlekłymi chorobami innych narządów oraz układów. Najbardziej podatne na wystąpienie osteoporozy są kobiety rasy kaukaskiej w wieku okołomenopauzalnym, jednak istnieje wiele innych czynników ryzyka. Są to:
– przejście menopauzy przed 45. rokiem życia,
– zbyt niska masa ciała,
– zaburzenia hormonalne (u kobiet niski poziom estrogenów, u mężczyzn za niski poziom testosteronu),
– choroby współistniejące, takie jak cukrzyca, mukowiscydoza, kamica nerkowa czy zespół Cushinga.
Leczenie osteoporozy
Osteoporoza jest chorobą, której nie da się całkowicie pozbyć, a leczenie opiera się przede wszystkim na minimalizowaniu ryzyka złamań. Po postawieniu diagnozy lekarz dobiera odpowiednie leki, które mają za zadanie spowolnić proces destrukcji kości, podaje się także wapń i witaminę D, a w wielu przypadkach zaleca się zmianę stylu życia. Ze względu na uciążliwość objawów, bardzo ważna jest profilaktyka. Obejmuje ona przede wszystkim odpowiednią ilość aktywności fizycznej, suplementację witaminy D, właściwą podaż wapnia w diecie oraz ograniczenie spożywania alkoholu.
Na pytanie jak leczyć osteoporozę nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, a wdrażane leki mają jedynie za zadanie hamowanie jej przebiegu i zapobieganie częstym złamaniom. W ramach profilaktyki dobrze jest jednak wykonywać regularne badania u lekarza pierwszego kontaktu, a w razie stwierdzenia niedoboru witaminy D oraz wapnia, należy zakupić odpowiednie suplementy i stosować je zgodnie z zaleceniami farmaceuty. Specyfiki, czyli suplementy dla osób z osteoporozą dostępne są bez recepty w każdej aptece, a mogą w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz artykuły opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.