Kiedy wynajmujący może nie zwrócić kaucji?
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wynajem mieszkania to opcja, z której korzystają przede wszystkim mieszkańcy największych metropolii. To właśnie w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków rynek najmu lokali mieszkalnych jest najbardziej rozbudowany. Niemal każdy, kto choć raz chciał skorzystać z tego rodzaju oferty, spotkał się z koniecznością wpłacenia kaucji zwrotnej za mieszkanie. Dowiedz się, kiedy wynajmujący ma prawo odmówić najemcy zwrotu tych środków, mimo zakończenia najmu lokalu.
Czym jest kaucja za mieszkanie i ile wynosi?
Obowiązek uiszczenia przez najemcę kaucji ma na celu ochronę interesów wynajmującego w związku z udostępnieniem przez niego nieruchomości. Środki te mogą zostać przeznaczone na rozliczenie napraw ewentualnych szkód wyrządzonych przez lokatorów. Mogą też stanowić zabezpieczenie w sytuacji, gdy najemca uchyla się od regulowania czynszu, opłat za media bądź innych należności, wynikających z zawartej umowy najmu.
Wysokość kaucji za mieszkanie strony ustalają indywidualnie. Ustawa o ochronie praw lokatorów reguluje wyłącznie, że nie może ona przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 12 miesięcznych czynszów. W praktyce jednak normą jest kaucja w wysokości jednej miesięcznej kwoty wynajmu, choć jeśli wynajmujący udostępnia mieszkanie w wysokim standardzie, może zażądać wyższego zabezpieczenia.
Jak odzyskać kaucję po zakończeniu umowy najmu?
Po zakończeniu umowy najmu, potwierdzonego spisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego, następuje rozliczenie kaucji. Jej zwrot jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, o ile nie zaistnieją przesłanki do jej całkowitego lub częściowego zatrzymania. Kaucja może zostać zwrócona w formie gotówki, przelewu lub według porozumienia z najemcą. Często strony ustalają, że środki wpłacone jako zabezpieczenie wynajmu przeznaczone zostaną na ostatnią ratę czynszową. Taka forma rozliczenia oczywiście zwalnia wynajmującego z obowiązku oddania całej kaucji lub jej części.
Sytuacje, w których wynajmujący może odmówić zwrotu kaucji
Istnieją jednak również inne sytuacje, w których wynajmujący ma prawo odmówić zwracania kaucji. Mowa tu w szczególności o takich przypadkach jak:
- dewastacja lub zniszczenie mieszkania przez najemcę (np. ubytki w meblach, pęknięcia płytek spowodowane upuszczaniem ciężkich przedmiotów, porysowanie ścian przez dzieci itp.),
- zniszczenie wyposażenia na skutek niewłaściwego użytkowania – np. przechowywania gorących potraw w lodówce, wkładania zbyt dużej ilości prania do pralki,
- obniżenie wartości mieszkania wynikające z niedokonywania drobnych napraw bądź niezgłaszania istotnych awarii właścicielowi.
Czas na rozliczenie kaucji – kiedy otrzymam pieniądze?
Jak widać, wynajmujący ma prawo odmówić zwrotu pieniędzy w sytuacjach, w których wina najemcy jest ewidentna. Nie może on natomiast unikać rozliczenia kaucji w momencie, gdy wartość mieszkania uległa obniżeniu z uwagi na naturalne zużycie, takie jak blaknięcie farby od słońca, zużycie kilkunastoletniej pralki czy pożółknięcie armatury. W takich sytuacjach zgodnie z cytowaną Ustawą o ochronie praw lokatorów właściciel zobowiązany jest zwrócić kaucję w terminie 1 miesiąca od opuszczenia lokalu przez najemcę lub od zyskania przez niego prawa własności.
Czytelniku pamiętaj, że wszystkie informacje oraz artykuły opublikowane na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Stosowanie treści zawartych na naszej stronie internetowej każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.